Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
W skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić różne składniki w tym własność gruntów i budowli.
Definicja budowli została umieszczona w art. 3 pkt 3 ustawy prawo budowlane i należy przez nią rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. obiekty liniowe, lotniska, sieci techniczne, części budowlane urządzeń technicznych, elektrownie jądrowe, elektrownie wiatrowe. Wskazana definicja nie wyczerpuje wszystkich obiektów mogących stanowić budowlę.
Na potrzeby podatku od nieruchomości definicję budowli zawiera ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r., sygn. SK 14/21 przepis art.1a ust.1 pkt 2 ww. ustawy wskazujący definicję budowli został uznany za niezgodny z Konstytucją. Wymieniony przepis w tej części traci moc obowiązującą po upływie 18 (osiemnastu) miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Inaczej traktowana jest sprzedaż budowli dla celów podatku VAT i CIT. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest budowla wchodząca w skład przedsiębiorstwa jako całości lub zorganizowanej jego części (ZCP) to czynność sprzedaży nie będzie opodatkowana podatkiem VAT. W przeciwnym wypadku, gdy sprzedaż będzie dotyczyła poszczególnych składników majątkowych nie stanowiących samodzielnego przedsiębiorstwa to podatnik będzie musiał dla każdego towaru będącego przedmiotem sprzedaży określić właściwą stawkę podatku VAT.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT nie podlega transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na podstawie art.2 pkt 27e ustawy o VAT pod pojęciem ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zarówno sprzedaż przedsiębiorstwa jak i jego zorganizowanej części traktowana jest jako sprzedaż poszczególnych składników majątku stanowiąca przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy o CIT za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Przy sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w skład, którego wchodzi budowla nie znajduje zastosowania zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. dla nieruchomości oraz rzeczy ruchomych i 1 proc. dla innych praw majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo. Obowiązek zapłaty podatku ciąży na kupującym.
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa