Samochód dla zarządu fundacji rodzinnej
Zakup samochodu dla beneficjenta fundacji rodzinnych nie musi podlegać podatkowi CIT.
Zgodnie z art. 24q ust.1 pkt 1, pkt 3 ustawy o CIT zwolnienie fundacji rodzinnych z podatku dochodowego od osób prawnych nie dotyczy m.in. świadczeń dokonywanych dla beneficjentów, w tym fundatora będącego jednocześnie beneficjentem oraz świadczeń w postaci ukrytych zysków. Podatek fundacji rodzinnej z tych tytułów wynosi 15% podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 24q ust.1a pkt 2 ustawy o CIT przez świadczenia w postaci ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, rozumie się m.in. darowizny lub inne nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia, inne niż świadczenia, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, przekazane, bezpośrednio lub pośrednio, na rzecz beneficjenta, fundatora, podmiotu powiązanego z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną.
Żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub o fundacji rodzinnej nie przewiduje wprost opodatkowania tym podatkiem korzystania przez beneficjentów fundacji rodzinnych z samochodów osobowych, będących własnością takich fundacji i wykorzystywanych wyłącznie dla celów fundacji. W konsekwencji, korzystanie z pojazdu przez beneficjenta lub fundatora nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Organ skarbowy w przykładowej interpretacji poparł stanowisko podatnika i uznał, że jeżeli fundacja rodzinna zakupi samochód osobowy do wyłącznego użytku zarządu fundacji, który będzie używał go wyłącznie dla celów statutowych to nie powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Istotą opodatkowania podatkiem dochodowym takich świadczeń jest przeciwdziałanie sytuacji, gdy majątek fundacji rodzinnej wykorzystywany jest do prywatnych potrzeb beneficjentów fundacji lub innych, bliskich im osób.
W opinii organu skarbowego dla oceny skutków podatkowych bez znaczenia pozostaje okoliczność, że członkowie zarządu wykorzystujący samochody w fundacji są jednocześnie beneficjentem/fundatorem. Istotny jest cel na jaki samochód jest przez członków zarządu wykorzystywany.
Pismo z dnia 27 listopada 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej0114-KDIP2-1.4010.482.2023.4 „w konsekwencji, prawidłowe jest stanowisko podatnika, zgodnie z którym w przypadku korzystania z samochodu przez beneficjenta lub fundatora, jako członków zarządu fundacji rodzinnej, wyłącznie dla celów dozwolonej przez art. 5 ufr działalności gospodarczej fundacji, nie będzie miało miejsca dokonywanie świadczeń dla beneficjentów, o których mowa w art. 24q ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., ani świadczeń w postaci ukrytych zysków, wskazanych w art. 24q ust. 1 pkt 3 ww. ustawy - podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie fundacji rodzinnej. Prawo użytkowania samochodu osobowego do realizacji wyłącznie ww. celów statutowych nie jest zatem opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych, w szczególności na podstawie art. 24q ust. 1 pkt 1 i 3 u.p.d.o.p.”
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa