Połączenie jednostek może dać wymierne korzyści finansowe
Konsolidacja sprawozdań finansowych wcale nie musi być trudna, powinniśmy jedynie wiedzieć, od czego zacząć. W Polsce skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządza się na podstawie ustawy o rachunkowości lub Międzynarodowych Standardów Rachunkowości - wyjaśnia w Dzienniku Gazecie Prawnej Aleksander Wojciechowski, konsultant w Dziale Rewizji Finansowej BDO, biuro w Poznaniu.
Ekspert BDO przypomniał, że pod pojęciem konsolidacji kryje się łącznie sporządzone sprawozdanie finansowe podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej. Bardzo ważną czynnością jest jasne i precyzyjne określenie, która z jednostek należących do grupy stanowi podmiot dominujący i musi sporządzić takie skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Z odsieczą w tym momencie przychodzą nam przepisy ustawy o rachunkowości, które precyzują dwa niezbędne warunki do tego, aby zakwalifikować daną jednostkę jako dominującą:
- forma organizacyjno-prawna (mogą to być spółki osobowe i kapitałowe w rozumieniu przepisów Kodeksu Spółek Handlowych, a także przedsiębiorstwo państwowe),
- sprawowanie kontroli nad inny podmiotem zależnym.
Polecamy najbliższe szkolenia
Newsletter BDO
Aktualności
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR