Podatkowy bat nie zadziałał. Prezydent chce go usunąć
Obowiązkowa korekta kosztów miała być lekiem na zatory płatnicze. Nie dość, że ich nie zlikwidowała, to stała się utrudnieniem dla wszystkich firm. Dlatego właśnie prezydent zaproponował uchylenie przepisów o obowiązkowej korekcie kosztów, czyli art. 15b ustawy o CIT oraz art. 24d ustawy o PIT - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Adam Stułka, Manager, Doradca Podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, że prezydencka propozycja usunięcia z PIT/CIT omawianych przepisów jest wyrazem pewnego rozczarowania, jeżeli chodzi o skuteczność tych przepisów (pomyślanego pierwotnie jako „podatkowe” narzędzie walki z tzw. zatorami płatniczymi). Przez ponad 2 lata obowiązywania, przepisy te nie wyeliminowały zjawiska zatorów, a nawet nie spowodowały jego istotnego ograniczenia.
- Jak się wydaje bierze się to z tego, że przepisy te są sformułowane w sposób skomplikowany – powoduje to, że niekiedy transakcje, które powinny zostać skorygowane są trudne do zidentyfikowania dla podatnika. Ponadto, pojawiają się typowe dla obrotu gospodarczego sytuacje i rozliczenia, w stosunku do których nie jest całkowicie jasne, jak zastosować omawiane przepisy (komentowane szerzej osobno przez ekspertów – np. leasing finansowy, sprzedaż ratalna, tzw. odnowienie zobowiązania) - uważa Adam Stułka.
Cały artykuł wraz z opinią Eksperta BDO można przeczytać w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 marca 2015 r., str. B2
Newsletter BDO
Aktualności
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR