Jak amortyzować środki trwałe z darowizny
Przedsiębiorca może kontynuować odpisywanie w koszty wartości otrzymanych nieodpłatnie składników majątku, tylko jeśli były w ten sposób rozliczane wcześniej u darczyńcy – pisze w Rzeczpospolitej Kamil Mysłek, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Jak podkreśla Ekspert BDO, przepisy umożliwiające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych odnoszących się do środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny przeszły w ostatnim czasie nie małą rewolucję. Najpierw od 1 stycznia 2018 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja przepisów w tym zakresie, która wyłączyła możliwość uznawania za koszt takich odpisów amortyzacyjnych, jeżeli z tytułu otrzymania takiego środka podatnik skorzystał ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, a następnie, w trakcie roku podatkowego, przepisy te zostały ponownie znowelizowane na korzyść podatników.
- Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany z dużym prawdopodobieństwem zahamują jedną z bardziej popularnych wśród małych przedsiębiorców metod optymalizacji podatkowej, polegającą na wielokrotnej amortyzacji tego samego środka trwałego. Na plus należy jednak ocenić fakt, że Ministerstwo Finansów złagodziło te zmiany, dopuszczając możliwość kontynuowania amortyzacji rozpoczętej przez darczyńcę. Należałoby przy tym jednak postulować o wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej, potwierdzającej, że wprowadzone ograniczenia nie dotyczą wydatków na ulepszenie środków trwałych z darowizny - komentuje Kamil Mysłek.
Najbliższe szkolenia z tematyki środków trwałych
Newsletter BDO
Aktualności
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR