Jak amortyzować środki trwałe z darowizny
Przedsiębiorca może kontynuować odpisywanie w koszty wartości otrzymanych nieodpłatnie składników majątku, tylko jeśli były w ten sposób rozliczane wcześniej u darczyńcy – pisze w Rzeczpospolitej Kamil Mysłek, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO.
Jak podkreśla Ekspert BDO, przepisy umożliwiające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych odnoszących się do środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny przeszły w ostatnim czasie nie małą rewolucję. Najpierw od 1 stycznia 2018 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja przepisów w tym zakresie, która wyłączyła możliwość uznawania za koszt takich odpisów amortyzacyjnych, jeżeli z tytułu otrzymania takiego środka podatnik skorzystał ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, a następnie, w trakcie roku podatkowego, przepisy te zostały ponownie znowelizowane na korzyść podatników.
- Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany z dużym prawdopodobieństwem zahamują jedną z bardziej popularnych wśród małych przedsiębiorców metod optymalizacji podatkowej, polegającą na wielokrotnej amortyzacji tego samego środka trwałego. Na plus należy jednak ocenić fakt, że Ministerstwo Finansów złagodziło te zmiany, dopuszczając możliwość kontynuowania amortyzacji rozpoczętej przez darczyńcę. Należałoby przy tym jednak postulować o wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej, potwierdzającej, że wprowadzone ograniczenia nie dotyczą wydatków na ulepszenie środków trwałych z darowizny - komentuje Kamil Mysłek.
Najbliższe szkolenia z tematyki środków trwałych
TYTUŁ I MIEJSCE SZKOLENIA | TERMIN I CENA |
AKADEMIA ŚRODKÓW TRWAŁYCH. Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - ujmowanie, zasady wyceny, naliczanie amortyzacji i likwidacja – aspekt rachunkowy i podatkowy (CIT). Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w strukturze logicznej JPK_ST_KR Stacjonarne   ![]() | ![]() ![]() |
Letnia szkoła - Nowe obowiązkowe struktury JPK_KR_PD i JPK_ST_KR – ewidencja ksiąg rachunkowych oraz środków trwałych. Przypisywanie znaczników kont zgodnie ze wzorem sprawozdania finansowego. Stacjonarne   ![]() | ![]() 2690.00 + VAT ![]() |
Newsletter BDO
Aktualności
- Przedsiębiorcy mogą rozliczać się kasowo
- Ulgi podatkowe na inwestycje w ESG
- Kilka zmian w podatku CIT i VAT
- Kasa fiskalna przy najmie lokali
- Odbiór nadgodzin
- Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej
- ZUS od zlecenia zawartego z pracownikiem innej firmy
- Trzeba założyć skrzynkę do e-doręczeń
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta