Powered by Smartsupp
Skip to main content

Dowody wskazujące, że majątek należy do firmy

Dowody wskazujące, że majątek należy do firmy

 

Przepisy podatkowe nie definiują wprost co stanowi składnik majątku firmy. Wykładnia językowa w ustawie o PIT odnosi się m.in. do przychodów ze sprzedaży składników majątku firmy.

 

Według art.14 ust.2 pkt 1 w/w ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będące:

  • środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł
  • składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych
  • składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

 

Z powołanego przepisu wynika, że w skład majątku firmy wchodzą zarówno rzeczy stanowiące środki trwałe oraz niestanowiące środków trwałych.

 

W celu zakwalifikowania majątku do składników majątku firmy należy się także odwołać do rozporządzenia w sprawie prowadzenia książki przychodów i rozchodów. Na jego podstawie przedsiębiorca, który prowadzi książkę przychodów i rozchodów prowadzi ewidencję środków trwałych i ewidencję wyposażenia. W rozumieniu rozporządzenia wyposażeniem są rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych. Ewidencją  wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa przekracza 1500 zł. Zatem składnik powyżej tej wartości, jeśli nie jest środkiem trwałym powinien być w wyposażeniu.

 

Przepisy podatkowe nie zobowiązują również przedsiębiorców do wprowadzania w ewidencję środków trwałych składników majątku  o wartości niższej niż 10 tyś. zł, ponieważ składniki te nie muszą być amortyzowane.

 

Wobec tego jak udowodnić, że składnik majątku, który nie jest środkiem trwałym znajduje się w składnikach majątku firmy? W przepisach podatkowych nie znajdziemy jednolitej odpowiedzi. Dowodem na to, że składnik został nabyty jako majątek firmowy może być w szczególności faktura zakupu, ujęcie składnika majątku w ewidencji wyposażenia czy udokumentowane wydatki związane z używaniem określonego składnika w działalności gospodarczej pozwalające na zaliczenie ich w koszty uzyskania przychodu.

 

Nie stanowi problemu interpretacyjnego gdy dany składnik jest środkiem trwałym lub gdy przedsiębiorca prowadzi pełną księgowość, bowiem wszystkie aktywa majątkowe i zobowiązania muszą być ujęte w księgach rachunkowych, zatem stanowią one składnik majątku firmy.

 

NSA w wyroku z 22 stycznia 2013, II FSK 1619/11 podkreśla, że „w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego do spółki, pojęcie składniki majątkowe zawsze oznacza aktywa w rozumieniu ustawy z 1994 r. o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością zbywcy”.

 

Lidia Rubińska – Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego, biegły sądowy

 

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?