Można obniżyć stawkę amortyzacji nawet do zera
Można obniżyć stawkę amortyzacji nawet do zera
Przepisy podatkowe zezwalają na stosowanie podwyższonych lub obniżonych stawek amortyzacyjnych albo na ich rezygnację.
Na podstawie art. 16 i ust. 4 oraz ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedsiębiorcy mogą podwyższać stawki amortyzacyjne dla środków trwałych bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym wprowadzono środek trwały do ewidencji. Stawki amortyzacyjne dla poszczególnych środków trwałych określone w Wykazie stawek mogą być także obniżane. Ustawa nie określa do jakiej wysokości przedsiębiorca może obniżyć stawkę amortyzacyjną.
Wydaje się, że nie jest również wymagane uzasadnienie dla obniżenia stawki amortyzacyjnej. Z art. 16 i ust. 3 w/w ustawy wynika, że w większym stopniu wskazane jest uzasadnienie przyczyny powodującej podwyższenie stawki amortyzacyjnej niż jej obniżenie.
Zastosowanie stawki podwyższonej powoduje przyspieszenie amortyzacji środka trwałego. Zatem podwyższenie dotyczy środków trwałych wykorzystywanych w warunkach wskazujących na ich szybkie zużycie albo takich, które są poddane szybkiemu postępowi technicznemu. Organy skarbowe w swych interpretacjach popierają pogląd, że podatnicy mogą obniżać stawki amortyzacyjne do dowolnej wysokości, w tym do 0%.
W piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 września 2018 roku, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.417.2018.1.MBD, czytamy, „przepis ten wyraża generalną zasadę zezwalającą podatnikom na obniżanie stawek amortyzacyjnych stosowanych w odniesieniu do środków trwałych. Jednocześnie ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie żadnych dodatkowych obostrzeń, w szczególności nie wskazuje w jakichkolwiek regulacjach obowiązujących w zakresie p.d.o.p., minimalnego poziomu stawek amortyzacyjnych, które mogłyby być zastosowane przez podatnika w przypadku ich obniżenia. W konsekwencji brak jest jakiegokolwiek limitu, do którego podatnik może obniżyć wysokość stawek amortyzacyjnych, co pozwala na dowolne ustalenie ich poziomu, przy założeniu, że będą one nie wyższe niż stawki określone w Wykazie”.
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO, biegły sądowy
Najliższe szkolenia z zakresu środków trwałych
Newsletter BDO
Aktualności
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR