VAT. Nieodpłatne pożyczki dla pracowników
Podatnik zamierza udzielać nieoprocentowanych pożyczek pracownikom ze środków obrotowych. Umowa pożyczki będzie wiązała pracownika i spółkę na gruncie cywilnoprawnym. W spółce wprowadzony będzie regulamin udzielania pożyczek a zasady będą jednakowe dla wszystkich pracowników. Czy powyższe czynności będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czynnością opodatkowaną podatkiem VAT jest m.in. odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Zwrócić jednak należy uwagę, że aby dana czynność została objęta zakresem VAT, poza wymogiem jej ujęcia w katalogu zdarzeń opodatkowanych (kryterium przedmiotowe), niezbędne jest również to, aby została ona zrealizowana przez podmiot działający w stosunku do tej czynności w charakterze podatnika VAT.
Podatnikami na gruncie ustawy o VAT są pomioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). W przedstawionym stanie faktycznym podatnik planuje udzielać pożyczek pracownikom, czyli osobom fizycznym. Należy uznać, że udzielanie pożyczki przez podmiot, który prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT jest czynnością dokonaną przez podmiot działający w charakterze podatnika VAT. Będzie tak, nawet jeżeli zdarzenie to miało charakter jednorazowy. Za takim stanowiskiem przemawia fakt, że środki, które stanowią przedmiot pożyczki, pochodzą z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Podatnik udzielając pożyczki działa w ramach własnej działalności gospodarczej jako podatnik VAT.
Jednakże usługa udzielenia pożyczki korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę będą więc podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.
Joanna Litwińska, ekspert podatkowy
Nowości i warsztaty dotyczące podatku VAT
Newsletter BDO
Aktualności
- Przedsiębiorcy mogą rozliczać się kasowo
- Ulgi podatkowe na inwestycje w ESG
- Kilka zmian w podatku CIT i VAT
- Kasa fiskalna przy najmie lokali
- Odbiór nadgodzin
- Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej
- ZUS od zlecenia zawartego z pracownikiem innej firmy
- Trzeba założyć skrzynkę do e-doręczeń
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta