FINANSE PUBLICZNE, RACHUNKOWOŚĆ I SPRAWOZDAWCZOŚĆ BUDŻETOWA PAŃSTWOWYCH I SAMORZĄDOWYCH OSÓB PRAWNYCH W ROKU 2025 – JAK SPORZĄDZIĆ SPRAWOZDANIE RB-40
Termin: 07.04.2025 - 07.04.2025
Cena: 540.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością budżetową państwowych i samorządowych osób prawnych (POP i SOP) w zakresie prawidłowego stosowania zasad rachunkowości oraz praktycznego ujęcia w ewidencji księgowej kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych, memoriałowo ujmowanych przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, a także rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów w świetle zasad nadrzędnych rachunkowości budżetowej obowiązujących w roku 2025 po zmianach ustawy o finansach publicznych w świetle nowego rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej i nowego sprawozdania RB-40.
Szkolenie dla: państwowych i samorządowych osób prawnych.
Program
- Zasady rachunkowości i polityka rachunkowości POP i SOP jako jednostki sektora finansów publicznych - zasada kasowa i zasada memoriału oraz ich zastosowanie w praktyce.
- Plan finansowy POP i SOP na rok 2025 i jego związek z prawidłowo prowadzoną rachunkowością – jakie zasady powinny być uwzględnione w procedurze budżetowej na rok 2025 w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych oraz problem zarządzeń wprowadzających plany finansowe na rok 2024 po uchyleniu art. 31 ustawy o finansach publicznych.
- Druk PF-OSPR i jego zastosowanie w planowaniu budżetowym POP oraz brak formalnego druku planistycznego dla SOP – plan finansowy w układzie memoriałowym, plan finansowy w układzie kasowym, dane uzupełniające, informacje nt. nakładów na aktywa trwałe / środków na wydatki majątkowe, dane statystyczne.
- Dotacje a płatności i zasady ich rozliczania w roku 2025 - specyfika gospodarowania środami BGK funduszu przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy Ukrainie niebędących ani dotacją, ani płatnością, ani subwencją.
- Aktywa trwałe i aktywa obrotowe, a wydatki majątkowe i wydatki bieżące – problem z finansowaniem tzw. niskocennych środków trwałych (amortyzowanych jednorazowo) oraz typowe naruszenia rozporządzenia ESA2010.
- Kasowe dochody i wydatki budżetowe POP i SOP – definicja, dochody i wydatki bieżące a dochody i wydatki majątkowe, zasady wyceny i zasady księgowania kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków, w tym z uwzględnieniem podatku VAT, rozliczanie kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków w ramach planu kasowego.
- Przychody i koszty księgowe POP i SOP oraz ich grupowanie – definicja, zasady wyceny i zasady księgowania, zasady ustalania i zasady księgowania przychodów i kosztów działalności operacyjnej podstawowej, działalności operacyjnej pozostałej, w tym działalności nadzwyczajnej, działalności finansowej i ich powiązanie z wynikiem finansowym oraz podatkiem CIT, rozliczanie osiągniętych przychodów i kosztów w ramach planu memoriałowego.
- Rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów – rozliczenia międzyokresowe przychodów oraz czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy oraz koszty i przychody odnoszone bezpośrednio na fundusz.
- Dotacje budżetowe i środki pozabudżetowe z funduszu przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy w księgowości POP i SOP – kiedy konto 800, kiedy 840 a kiedy 760.
- Zasady wyceny aktywów i pasywów dla celów rachunkowości budżetowej i dla celów sprawozdania budżetowego.
- Cel i charakterystyka nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 29 stycznia 2025 w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. 2025 poz.133) a przepisy dotychczas obowiązujące – nowe przepisy i doprecyzowanie wcześniej obowiązujących zasad po zmianach prawa UE z kwietnia 2024 roku.
- Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe a zasady sporządzania sprawozdania Rb-40 w układzie kasowym i memoriałowym, w powiązaniu z danymi prezentowanymi w ustawie budżetowej na rok 2025 i z drukiem PF-OSPR.
- Nowe obowiązki sprawozdawcze dla kierującego jednostką będącą państwową osobą prawną – jak sporządzić sprawozdanie RB-40.
- Budżet zadaniowy a sprawozdanie RB-40 – rola budżetu zadaniowego w procedurze budżetowej POP i SOP.
- Polityka rachunkowości POP i SOP na rok 2025 – zalecany wykaz kont i ich charakterystyka po zmianach ustawy o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych.
- Dyscyplina finansów publicznych w roku 2025 po zmianach ustawy o rachunkowości i ustawy o finansach publicznych
- Odpowiedzi na pytania.
Prowadzący
Tomasz Wojtania
Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.
Informacje dodatkowe
Cena: 540 zł +23% VAT - koszt udziału w transmisji on-line jednej osoby.Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe przesłane mailowo oraz certyfikat BDO.
Jak to działa?- Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
- Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć
- Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
- Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
- Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań na czacie.
*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznychUczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.Warunki rezygnacji:Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na
2 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.