SPRAWOZDAWCZOŚĆ BUDŻETOWA ZA PIERWSZY KWARTAŁ 2025 ROKU – RB27 I RB27S A RBN, RB28 I RB28S A RBZ, RB27ZZ A RBZN
Termin: 11.04.2025 - 11.04.2025
Cena: 540.00 +VAT
Miejsce: Transmisja ONLINE
Cel szkolenia
- Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zasad sporządzania sprawozdań budżetowych typu "RB" za pierwszy kwartał 2025 roku określonych w nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z 29 stycznia 2025 w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. 2025 poz.133), a także sprawozdań w zakresie operacji finansowych określonych w rozporządzeniu MFFIPR z 17 grudnia 2020 w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.
- Na szkoleniu omówione zostaną obowiązujące w roku 2025 zasady wyceny aktywów i pasywów oraz zasady rachunkowości i zasady budżetowe wpływające na rzetelność (zgodność ze stanem faktycznym) danych budżetowych wykazywanych w sprawozdaniach typu „RB” za pierwszy kwartał 2025 roku.
- Szkolenie online dla państwowych i samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, gmin, powiatów, województw, urzędów gmin i miast, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich, urzędów pracy, ministerstw i urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich i administracji zespolonej, inspekcji i inspektoratów, sądów i prokuratury, krajowej administracji skarbowej, wojska i służb mundurowych, dysponentów państwowych funduszy celowych i rachunków dochodów własnych oraz centrów usług wspólnych, a także organów kontroli państwowej.
Program
- Nadrzędne zasady rachunkowości budżetowej obowiązujące w Polsce w roku 2025 oraz zasady wyceny aktywów i pasywów po zmianach ustawy o rachunkowości – podział ksiąg rachunkowych na księgi organu budżetowego, księgi organu podatkowego, księgi jednostki wykonującej budżet oraz sposób zbierania danych budżetowych dla poszczególnych sprawozdań typu RB.
- Omówienie rozporządzenia Ministra Finansów z 29 stycznia 2025 w sprawie sprawozdawczości budżetowej i rozporządzenia MFFIPR z 17 grudnia 2020 w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych - identyfikacja podmiotu sprawozdawczego w systemie REGON na sprawozdaniu typu „RB” i zastosowanie numeru NIP na dokumentach źródłowych oraz obowiązki sprawozdawcze za pierwszy kwartał 2025 roku.
- Plany kasowe a plany memoriałowe na rok 2025 - sprawozdania typu „RB” w ujęciu kasowym i zasady dotyczące układu memoriałowego oraz ich powiązanie z notą budżetową.
- Zasady księgowania dochodów i wydatków budżetowych (aktywów pieniężnych) – zasada kasowa a podatek VAT, problemy w zakresie wykazywania dochodów budżetowych w kwotach netto, wydatków budżetowych w kwotach brutto lub bez podlegającego odliczeniu podatku VAT po refundacji VAT naliczony podlegający odliczeniu z konta dochodów na konto wydatków, wydatki bieżące a wydatki majątkowe.
- Zasady księgowania należności i zobowiązań oraz zaangażowania - pojęcie wartości nominalnej należności i zobowiązania, zaangażowanie a zobowiązanie.
- Zasady księgowania przychodów i kosztów oraz rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów – konta 640 i 840 w praktyce.
- Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe umożliwiające sporządzania sprawozdań za I kwartał 2025 roku w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego: Rb-27S, Rb-27ZZ, Rb-28S, Rb-28NWS, Rb-NDS, Rb-30S, Rb-34S, Rb-50.
- Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe umożliwiające sporządzania sprawozdań za I kwartał 2025 roku w zakresie budżetu państwa: Rb-23, Rb-27, Rb-28, Rb-33, Rb-34, Rb-35, Rb-40, Rb-70, Rb-28NW, Rb-28NW Programy, Rb-28 Programy i Rb-28 Programy WPR.
- Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe umożliwiające sporządzania sprawozdań za I kwartał 2025 roku w zakresie budżetu środków europejskich: Rb-28UE, Rb-28UE WPR, Rb-28UE KPO.
- Specyfika sprawozdań budżetowych w zakresie operacji finansowych określonych w rozporządzeniu MFFIPR z 17 grudnia 2020 w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych.
- Układ przedmiotowy i układ podmiotowy sprawozdań Rb-Z i RB-N.
- Zobowiązania według tytułów dłużnych w Rb-Z i dane dodatkowe.
- Należności oraz wybrane aktywa finansowe w Rb-N, należności wymagalnie i niewymagalne oraz dane dodatkowe.
- Zadania zlecone w kwartalnym sprawozdaniu o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych w Rb-ZN, dane części A i B sprawozdania.
- Analiza zgodności danych pomiędzy poszczególnymi rodzajami sprawozdań typu „RB”: RB27 i Rb-27S a Rb-N, Rb-28 i Rb-28S a Rb-Z, Rb-27ZZ a Rb-ZN oraz problem odmiennych instrukcji, zasad i interpretacji dotyczących jednostek państwowych i jednostek samorządowych.
- Odpowiedzi na pytania.
Prowadzący
Tomasz Wojtania
Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.
Informacje dodatkowe
Cena: 540 zł +23% VAT - koszt udziału w transmisji on-line jednej osoby.Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach on-line, materiały szkoleniowe przesłane mailowo oraz certyfikat BDO.
Jak to działa?- Zgłaszamy się do udziału w zajęciach, wypełniając formularz zgłoszeniowy
- Ok. 3 – 5 dni przed terminem rozpoczęcia pierwszych zajęć, wysyłamy do Państwa indywidualny kod dostępu i link do zajęć
- Mailowo przesyłamy Państwu również materiały szkoleniowe
- Logujecie się Państwo zgodnie z wskazanymi dniami i godzinami szkoleń na podane w mailu dane
- Podczas szkolenia macie Państwo możliwość zadawania pytań na czacie.
*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznychUczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o zaznaczenie właściwego punktu w oświadczeniu na formularzu.Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia oraz faktury pro-forma, podając w tytule numer faktury pro-forma*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia lub jego odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.Warunki rezygnacji:Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na
2 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.