Skip to main content

LETNIE WARSZTATY FINANSÓW PUBLICZNYCH, RACHUNKOWOŚCI I SPRAWOZDAWCZOŚCI BUDŻETOWEJ

Termin: 19.09.2024 - 20.09.2024
Cena: 2400.00 +VAT
Miejsce: Kraków
Hyatt Place Krakow****

Masz pytanie – skontaktuj się:

  22 543 16 06
  szkolenia@bdo.pl

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością budżetową, w zakresie prawidłowego stosowania podstawowych praw i reguł obowiązujących w finansach publicznych i w rachunkowości budżetowej, a także praktycznego rozumienia nadrzędnych zasad rachunkowości budżetowej obowiązujących w roku 2024.

Na szkoleniu omówione zostanie sposób ujęcia w ewidencji księgowej kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych, memoriałowo ujmowanych przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów oraz ich prezentacja w sprawozdawczości finansowej i budżetowej. Omówione zostaną również podstawowe modele ewidencyjne – schematy księgowań obowiązujące w roku 2024.

Szkolenie 2 - dniowe dla wszystkich zainteresowanych państwowych i samorządowych jednostek budżetowych i pozabudżetowych, w tym dla pracowników rozpoczynających karierę lub pragnących usystematyzować lub uporządkować swą wiedzę z zakresu finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej.
  1. Podstawy prawne systemu finansów publicznych i rachunkowości oraz sprawozdawczości budżetowej obowiązujące w 2024 roku.
  2. Ustawa budżetowa jako podstawa funkcjonowania państwa - budżet państwa i budżet środków europejskich oraz załączniki do ustawy budżetowej i nadchodząca konsolidacja budżetu państwa.
  3. Uchwała budżetowa jako podstawa funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego oraz załączniki do uchwały budżetowej i problem innych postanowień związanych z wykonywaniem budżetu gminy, powiatu, województwa.
  4. Formy i powiązanie organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych z budżetem oraz zasady funkcjonowania JSFP.
  5. Zasady budżetowe – zasada „brutto” a zasada „netto”, zasada :kasowa” a zasada „memoriału” oraz ich zastosowanie w jednostkach budżetowych i „pozabudżetowych”.
  6. Klasyfikacja części budżetowych oraz klasyfikacja budżetowa i ich zastosowanie w planowaniu i wykonywaniu budżetu oraz planu finansowego jednostki budżetowej i pozabudżetowej w roku 2024.
  7. Istota i cel rachunkowości budżetowej - specyfika rachunkowości budżetowej i zasady podziału ksiąg rachunkowych na księgi organu budżetowego i księgi jednostki wykonującej budżet oraz specyficzna rola ksiąg organu podatkowego.
  8. Charakterystyka planu kont dla budżetu (organu finansowego) - zasady funkcjonowania kont dla budżetu państwa i budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
  9. Charakterystyka planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - zasady funkcjonowania kont dla państwowych i samorządowych jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych, z uwzględnieniem rachunków dochodów własnych oświaty i dysponentów państwowych funduszy celowych.
  10. Charakterystyka planu kont dla podatków (organu podatkowego) i zasady funkcjonowania kont dla księgowości podatkowej – powiązanie ksiąg organu podatkowego gminy i miasta z księgami urzędu oraz specyfika rozwiązań dla KAS w IAS.
  11. Zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w rachunkowości budżetowej w roku 2024.
  12. Ewidencja księgowa dochodów i wydatków budżetowych w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  13. Powiązanie oraz rozliczenie dochodów i wydatków realizowanych przez jednostki budżetowe i pozabudżetowe z budżetem.
  14. Ewidencja księgowa środków pochodzących z budżetu UE w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  15. Ewidencja księgowa przychodów i kosztów w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  16. Ewidencja księgowa rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów w jednostce budżetowej i pozabudżetowej. 
  17. Ewidencja księgowa aktywów obrotowych – darowizny, zakupy, zużycie materiałów.
  18. Ewidencja księgowa aktywów trwałych - klasyfikacja środków trwałych, darowizny, nabycie, wytworzenie, remont, modernizacja i ulepszenie, likwidacja, zasady dokonywania odpisów umorzeniowych, zwiększenie do 10 tys. wartości jednorazowo amortyzowanych środków trwałych, zakres zastosowania klasyfikacji budżetowej do finansowania środków trwałych.
  19. Problem szczególny – zasady ewidencji podatku VAT, w tym w ramach centralizacji rozliczeń w VAT oraz w zakresie mechanizmu podzielonej płatności i białej listy VAT, a także nowej elektronicznej ewidencji VAT.
  20. Ewidencja księgowa wyniku finansowego i jego ustalenie w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  21. Wynik finansowy a wynik wykonania budżetu i ich wzajemne powiązanie.
  22. Sprawozdawczość budżetowa w zakresie budżetu państwa a sprawozdawczość budżetowa w zakresie budżetu jednostki samorządu terytorialnego – zasady sporządzania sprawozdań typu „RB” w jednostkach budżetowych i pozabudżetowych po zmianach rozporządzenia ws. sprawozdawczości budżetowej.
  23. Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych oraz sprawozdawczość zadaniowa i ich specyfika.
  24. Sprawozdawczość finansowa - zasady sporządzania sprawozdań finansowych, w tym zasady sporządzania informacji dodatkowej.
  25. Powiązanie sprawozdawczości budżetowej ze sprawozdawczością finansową – analiza zgodności danych i przykłady nieprawidłowości.
  26. Odpowiedzi na pytania.
  27.  


Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.





INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

*Cena : 2400 zł + VAT/osoba

*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych
Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o pobranie i przesłanie podpisanego oświadczenia.
Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia, podając w tytule kod szkolenia.

Cena obejmuje:
  • udział w dwudniowym szkoleniu,
  • zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, (istnieje możliwość zakwaterowania w pokoju jednoosobowym za dodatkową opłatą - 380 zł netto),
  • pełne wyżywienie(od obiadokolacji 18.09 do obiadu 20.09.2024),
  • w cenie pobytu goście mogą korzystać z salki fitness.
  • materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia w wersji elektronicznej PDF

Koszt udziału w dwóch dniach szkolenia (bez zakwaterowania) -  1 440 zł/os+ 23% VAT

Cena  szkolenia (bez zakwaterowania) obejmuje:

  • uczestnictwo w zajęciach, autorskie materiały szkoleniowe PDF i certyfikat uczestnictwa w wersji elektronicznej, serwis kawowy, obiad.



Więcej informacji o hotelu:  https://www.hyatt.com/en-US/hotel/poland/hyatt-place-krakow/krkzk  


*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia  lub jego  odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.

Warunki rezygnacji:
Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 7 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.

 


Pobierz oświadczenie pobierz oświadcznie VAT zgloszeniowy

Dostępne terminy szkoleń

  Termin Miejsce Kod Cena
19.09.2024 - 20.09.2024 Kraków 4792524 2400.00 +VAT

 

W przypadku problemów z rejestracją za pośrednictwem strony internetowej zapraszamy do pobrania formularza zgłoszeniowego w formacie .pdf, następnie wypełnienie zgłoszenia i przesłania do nas za pośrednictwem fax lub e-mail

Formularz zgłoszeniowy pobierz formularz zgloszeniowy

Pobierz ofertę w PDF

LETNIE WARSZTATY FINANSÓW PUBLICZNYCH, RACHUNKOWOŚCI I SPRAWOZDAWCZOŚCI BUDŻETOWEJ

Termin: 19.09.2024 - 20.09.2024
Cena: 2400.00 +VAT
Miejsce: Kraków

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji osób zajmujących się finansami, budżetem, księgowością i sprawozdawczością budżetową, w zakresie prawidłowego stosowania podstawowych praw i reguł obowiązujących w finansach publicznych i w rachunkowości budżetowej, a także praktycznego rozumienia nadrzędnych zasad rachunkowości budżetowej obowiązujących w roku 2024.

Na szkoleniu omówione zostanie sposób ujęcia w ewidencji księgowej kasowo zrealizowanych dochodów i wydatków budżetowych, memoriałowo ujmowanych przychodów i kosztów, należności i zobowiązań, rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów oraz ich prezentacja w sprawozdawczości finansowej i budżetowej. Omówione zostaną również podstawowe modele ewidencyjne – schematy księgowań obowiązujące w roku 2024.

Szkolenie 2 - dniowe dla wszystkich zainteresowanych państwowych i samorządowych jednostek budżetowych i pozabudżetowych, w tym dla pracowników rozpoczynających karierę lub pragnących usystematyzować lub uporządkować swą wiedzę z zakresu finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej.


Program

  1. Podstawy prawne systemu finansów publicznych i rachunkowości oraz sprawozdawczości budżetowej obowiązujące w 2024 roku.
  2. Ustawa budżetowa jako podstawa funkcjonowania państwa - budżet państwa i budżet środków europejskich oraz załączniki do ustawy budżetowej i nadchodząca konsolidacja budżetu państwa.
  3. Uchwała budżetowa jako podstawa funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego oraz załączniki do uchwały budżetowej i problem innych postanowień związanych z wykonywaniem budżetu gminy, powiatu, województwa.
  4. Formy i powiązanie organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych z budżetem oraz zasady funkcjonowania JSFP.
  5. Zasady budżetowe – zasada „brutto” a zasada „netto”, zasada :kasowa” a zasada „memoriału” oraz ich zastosowanie w jednostkach budżetowych i „pozabudżetowych”.
  6. Klasyfikacja części budżetowych oraz klasyfikacja budżetowa i ich zastosowanie w planowaniu i wykonywaniu budżetu oraz planu finansowego jednostki budżetowej i pozabudżetowej w roku 2024.
  7. Istota i cel rachunkowości budżetowej - specyfika rachunkowości budżetowej i zasady podziału ksiąg rachunkowych na księgi organu budżetowego i księgi jednostki wykonującej budżet oraz specyficzna rola ksiąg organu podatkowego.
  8. Charakterystyka planu kont dla budżetu (organu finansowego) - zasady funkcjonowania kont dla budżetu państwa i budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
  9. Charakterystyka planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - zasady funkcjonowania kont dla państwowych i samorządowych jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych, z uwzględnieniem rachunków dochodów własnych oświaty i dysponentów państwowych funduszy celowych.
  10. Charakterystyka planu kont dla podatków (organu podatkowego) i zasady funkcjonowania kont dla księgowości podatkowej – powiązanie ksiąg organu podatkowego gminy i miasta z księgami urzędu oraz specyfika rozwiązań dla KAS w IAS.
  11. Zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w rachunkowości budżetowej w roku 2024.
  12. Ewidencja księgowa dochodów i wydatków budżetowych w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  13. Powiązanie oraz rozliczenie dochodów i wydatków realizowanych przez jednostki budżetowe i pozabudżetowe z budżetem.
  14. Ewidencja księgowa środków pochodzących z budżetu UE w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  15. Ewidencja księgowa przychodów i kosztów w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  16. Ewidencja księgowa rozliczeń międzyokresowych przychodów i kosztów w jednostce budżetowej i pozabudżetowej. 
  17. Ewidencja księgowa aktywów obrotowych – darowizny, zakupy, zużycie materiałów.
  18. Ewidencja księgowa aktywów trwałych - klasyfikacja środków trwałych, darowizny, nabycie, wytworzenie, remont, modernizacja i ulepszenie, likwidacja, zasady dokonywania odpisów umorzeniowych, zwiększenie do 10 tys. wartości jednorazowo amortyzowanych środków trwałych, zakres zastosowania klasyfikacji budżetowej do finansowania środków trwałych.
  19. Problem szczególny – zasady ewidencji podatku VAT, w tym w ramach centralizacji rozliczeń w VAT oraz w zakresie mechanizmu podzielonej płatności i białej listy VAT, a także nowej elektronicznej ewidencji VAT.
  20. Ewidencja księgowa wyniku finansowego i jego ustalenie w jednostce budżetowej i pozabudżetowej.
  21. Wynik finansowy a wynik wykonania budżetu i ich wzajemne powiązanie.
  22. Sprawozdawczość budżetowa w zakresie budżetu państwa a sprawozdawczość budżetowa w zakresie budżetu jednostki samorządu terytorialnego – zasady sporządzania sprawozdań typu „RB” w jednostkach budżetowych i pozabudżetowych po zmianach rozporządzenia ws. sprawozdawczości budżetowej.
  23. Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych oraz sprawozdawczość zadaniowa i ich specyfika.
  24. Sprawozdawczość finansowa - zasady sporządzania sprawozdań finansowych, w tym zasady sporządzania informacji dodatkowej.
  25. Powiązanie sprawozdawczości budżetowej ze sprawozdawczością finansową – analiza zgodności danych i przykłady nieprawidłowości.
  26. Odpowiedzi na pytania.
  27.  


Prowadzący

Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z 20 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej. W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Stały współpracownik niektórych firm szkoleniowych. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Współautor raportu Banku Światowego "Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)". Autor projektu stanowiska dla Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.:WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Współpracownik i działacz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Konsultant Banku Światowego nr 479364. Wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Lecha Kaczyńskiego.



Informacje dodatkowe




INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

*Cena : 2400 zł + VAT/osoba

*Cena bez VAT dla opłacających szkolenie w co najmniej 70% ze środków publicznych
Uczestników, których dot. zwolnienie z VAT prosimy o pobranie i przesłanie podpisanego oświadczenia.
Prosimy o dokonanie płatności przed szkoleniem po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia, podając w tytule kod szkolenia.

Cena obejmuje:
  • udział w dwudniowym szkoleniu,
  • zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym, (istnieje możliwość zakwaterowania w pokoju jednoosobowym za dodatkową opłatą - 380 zł netto),
  • pełne wyżywienie(od obiadokolacji 18.09 do obiadu 20.09.2024),
  • w cenie pobytu goście mogą korzystać z salki fitness.
  • materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia w wersji elektronicznej PDF

Koszt udziału w dwóch dniach szkolenia (bez zakwaterowania) -  1 440 zł/os+ 23% VAT

Cena  szkolenia (bez zakwaterowania) obejmuje:

  • uczestnictwo w zajęciach, autorskie materiały szkoleniowe PDF i certyfikat uczestnictwa w wersji elektronicznej, serwis kawowy, obiad.



Więcej informacji o hotelu:  https://www.hyatt.com/en-US/hotel/poland/hyatt-place-krakow/krkzk  


*Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu szkolenia  lub jego  odwołania oraz zmiany wykładowcy z przyczyn od niego niezależnych.

Warunki rezygnacji:
Rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 7 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty.