Nowa definicja budynku i budowli
Zmiany przepisów rozszerzają zakres opodatkowania obiektów podatkiem od nieruchomości.
Resort finansów przygotował projekt zmian przepisów dotyczących wprowadzenia nowej definicji budowli i budynku. Zmiany zawiera projekt ustawy z 14 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Wdrożenie nowych przepisów planowane jest od 1 stycznia 2025 r.
Zgodnie z projektowaną ustawą o podatkach o opłatach lokalnych budynkiem jest obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy. W ustawie wprowadzono także pojęcie obiektu budowlanego, którym jest budynek lub budowla.
Przez budowlę należy rozumieć:
- obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową,
- części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit.a,
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
- przyłącza do obiektu budowlanego wykonane z użyciem wyrobów budowlanych
Dla celów podatkowych ustawodawca wprowadził również pojęcie trwałości związania z gruntem. Należy zauważyć, że nowe przepisy nie odwołują w tej części do kodeksu cywilnego. Zgodnie z projektem ustawy trwałe związanie z gruntem to takie związanie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się na inne miejsce.
Celem ustawodawcy jest likwidacja wątpliwości definiowania budynków i budowli dla celów prawa podatkowego. Istnieje jednak ryzyko rozszerzenia zakresu opodatkowania co może spowodować objęcie podatkiem od nieruchomości obiektów, które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu.
Lidia Rubińska Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje