Cyfryzacja dokumentów księgowych
Firmy będą sporządzać plik JPK_CIT dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywały przepisy ustawy o CIT, które nakładają na podatników nowe obowiązki. Firmy będą miały obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych. Księgi będą przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie plików elektronicznych, które muszą być zgodne z określoną strukturą logiczną, tzw. JPK_CIT.
Początkowo obowiązkiem tym objęte zostaną podmioty osiągające przychód powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. Obowiązek wdrażania JPK_CIT zostanie rozłożony w czasie. Pierwsze pliki JPK KR PD przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r., tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 r.
Początkowo wskazani podatnicy od stycznia 2025 r. będą musieli uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Dopiero od 1 stycznia 2026 r. będzie obowiązek wskazywania numeru identyfikacji kontrahenta, numeru identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym.
W następnych latach obowiązkiem składania plików JPK_CIT zostaną objęte kolejne grupy podatników, tj. po 31 grudnia 2025 r. będą to inni podatnicy CIT zobowiązani do składania JPK_VAT, a po 31 grudnia 2026 r. pozostali podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi.
Podatnicy będą musieli dostosować swoje systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. móc wygenerować księgi rachunkowe według określonej struktury logicznej. W tym celu wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Więcej o pliku JPK_CIT można przeczytać tutaj.
Lidia Rubińska, Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje