Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy
Z początkiem stycznia 2025 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy z dnia 15 stycznia 2025 r. autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowelizacja przewiduje m. in. zmiany w obszarze dot. mobbingu.
Obecnie przepisy nie były zmieniane od ponad 20 lat.
Projekt ustawy przewiduje istotne zmiany w definicji i konsekwencjach prawnych mobbingu oraz wprowadza nowe środki przeciwdziałania temu zjawisku:
- Uproszczenie definicji mobbingu i wykluczenie incydentalnych zachowań – Nowa definicja będzie podkreślała, że jego podstawową cechą jest uporczywe nękanie pracownika. Zachowania jednorazowe nie będą już traktowane jako mobbing, a pojęcie „uporczywości” nękania zostanie doprecyzowane.
- Wyróżnienie form mobbingu – Wyróżnione zostaną trzy formy mobbingu: fizyczna, werbalna oraz pozawerbalna.
- Zmiana podejścia do intencjonalności sprawcy – Uznane za mobbing będą mogły być również działania, które groziły określonym skutkiem, nawet jeśli do niego ostatecznie nie doprowadziły.
- Model racjonalnej ofiary – Wprowadzona zostanie definicja racjonalnej ofiary, aby oddzielić rzeczywiste przypadki mobbingu od sytuacji opartych na przesadnym subiektywnym odczuciu.
- Obowiązek prewencji antymobbingowej – Pracodawcy będą zobowiązani do wdrożenia trzech filarów przeciwdziałania mobbingowi: prewencji, wykrywania i reagowania na mobbing oraz wspierania jego ofiar.
- Zasady w regulaminie pracy – Pracodawcy będą zobowiązani do określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy,
- Wyższa minimalna wysokość zadośćuczynienia – Minimalna kwota zadośćuczynienia za mobbing wyniesie sześć miesięcznych wynagrodzeń pracownika, co znacząco przewyższa obecny poziom.
- Zwrot odpowiedzialności na sprawcę – Pracodawca będzie zwolniony z odpowiedzialności cywilnoprawnej, jeśli mobbing nie pochodził od przełożonego, a wdrożone procedury antymobbingowe okazały się skuteczne.
Rząd ma przyjąć projekt w III kwartał 2025 r.
Odpowiadając na pilną potrzebę naszych klientów oraz wymogi formalne nakładane na pracodawców, przygotowaliśmy ofertę szkolenia z zakresu zapobiegania i przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy.
Art. 943. § 1 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawców do podejmowania wszelkich działań, które mają na celu zapobiegać zjawiskom mobbingu. Antymobbingowe prawo wewnętrzne organizacji to tylko jedno z takich działań. Operacjonalizacja tego prawa to kolejne wyzwanie, na które składają się m.in.: sposoby zarządzania personelem oraz kreowanie odpowiedniej etyki i kultury organizacyjnej firmy.
Oferowane Państwu szkolenie w formule "in-company" dostarcza praktycznej wiedzy i narzędzi ochrony przed zjawiskami dyskryminacji i mobbingu w miejscu pracy oraz trybu postepowania w przypadku ujawnienia takich zjawisk.
Szkolenie przeznaczone jest dla kadry menedżerskiej, działów HR i pracowników firm, a także kadry kierowniczej i personelu administracji publicznej.
Na szkoleniu uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- czym jest, a czym nie jest mobbing i dyskryminacja,
- jakie są przyczyny mobbingu i dyskryminacji w miejscu pracy (uwarunkowania indywidualne vs społeczno – kulturowe),
- co odróżnia zachowanie asertywne od zachowań dyskryminujących i mobbingu,
- jakie wyzwania komunikacyjne stoją przed menedżerami,
- jak komunikować polecenia służbowe oraz egzekwować ich wykonanie w sposób asertywny i zgodny z zakresem odpowiedzialności danego kierownika,
- jak wygląda psychologia mobbingu (ofiara i sprawca mobbingu),
- czym jest tzw. zespół kozła ofiarnego i jaki sposób egzekwowania poleceń służbowych to zachowanie dyskryminujące, a jaki nim nie jest,
- jak w praktyce przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji
Zapraszamy do kontaktu w celu otrzymania oferty skrojonej na miarę potrzeby Państwa organizacji.
Dodatkowo, zapewniamy kompleksowe wsparcie doradcze w zakresie audytu procedur, badania kultury organizacji, badania kompetencji managerów w zakresie rozwiązywania problemów związanych z incydentami MDM, opracowanie procedur przeciwdziałania mobbingowi (przygotowanie dokumentacji) oraz stałe wsparcie doradcze. W tym zakresie zapraszamy do konsultacji naszej oferty usług doradczych.
Cel szkolenia
Program
Informacje organizacyjne
Doradztwo
Celem szkolenia jest zapobieżenie sytuacjom, które mogą być kwalifikowane jako przemoc, dyskryminacja lub jakakolwiek inna forma eliminacji w środowisku pracy. W czasie szkolenia omawiane będę stwierdzone przypadki mobbingu i dyskryminacji. Słuchacze zostaną zapoznani z praktykami antymobbingowymi i antydyskryminacyjnymi stosowanymi w praktyce u pracodawców, skutecznie zapobiegających takim patologiom.
Zapraszamy na szkolenie w formacie "in-company", przeznaczone - w zależności od potrzeby - dla kadry menedżerskiej, działów HR i pracowników firm.
1. WPROWADZENIE DO TEMATYKI DYSKRYMINACJI I MOBBINGU
- Istota, pojęcie i zakres dyskryminacji – otwarty katalog przesłanek dyskryminacji
- Molestowanie seksualne jako forma dyskryminacji
- Istota, pojęcie i zakres mobbingu
2. DYSKRYMINACJA W PRAWIE POLSKIM wg stanu prawnego obowiązującego od 7 września 2019 r.
- Uregulowania prawne dotyczące dyskryminacji
- Zasada równego traktowania w pracy
- Ciężar dowodu – po czyjej stronie spoczywa
- Odpowiedzialność prawna z tytułu naruszenia zasady równego traktowania
3. DYSKRYMINACJA W MIEJSCU PRACY
- Czym jest dyskryminacja?
- Rodzaje dyskryminacji
- Jak rozpoznać przypadek dyskryminacji?
- Jak się bronić przed dyskryminacją?
- Molestowanie seksualne jako szczególna forma dyskryminacji
- Przeciwdziałanie dyskryminacji
4. MOBBING W MIEJSCU PRACY - PRZYCZYNY I UWARUNKOWANIA POWSTAWANIA MOBBINGU
- Indywidualne uwarunkowania mobbingu
- Przyczyny zależne i niezależne od ofiary
- Mobbing a spór i konflikt
- Ofiary i sprawcy mobbingu
- Osobowość ofiar mobbingu
- Cechy mobbera
- Mobbing ze strony przełożonego a mobbing ze strony współpracownika
- Skutki mobbingu
- Przeciwdziałanie mobbingowi
- Wewnętrzne procedury antymobbingowe - ścieżka postępowania w przypadku podejrzenia stosowania mobbingu
- Szkolenia dla pracowników jako podstawowa metoda antymobbingowa
- Dochodzenie roszczeń z tytułu mobbingu w trakcie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu wg stanu prawnego obowiązującego od 7 września 2019 r.
5. UASI-MOBBING, CO TO JEST I CZEMU ŁATWIEJ GO UDOWODNIĆ
6. PYTANIA I DYSKUSJA
Narzędzie/technika/ćwiczenie
Wykład
Przykłady
Cena ustalana indywidualnie
Chcesz zapoznać się z ofertą szkolenia zamkniętego?
Napisz na
Proponujemy Państwu wykonanie usługi w zakresie przeciwdziałania mobbingowi.
Oferta doradztwa obejmuje 3 etapy:
Etap 1:
W ramach tego etapu zostanie przeprowadzona analiza sytuacji w celu ustalenia stanu faktycznego. Efektem etapu 1 będzie opracowanie raportu określającego stan faktyczny w przedmiotowej sprawie oraz wskazane zostaną stosowne rekomendacje.
Etap 2:
Wsparcie pracodawcy w realizacji rekomendacji (przygotowanie stosownych dokumentów, przeprowadzenie rozmowy z pracownikami). W ramach tego etapu istnieje możliwość analizy istniejących u pracodawcy regulaminów i procedur i dokonanie stosownych zmian lub opracowanie procedur zabezpieczających pracodawcę oraz pracowników przed niepożądanymi zachowaniami, w tym mobbingu czy molestowania.
Etap 3:
Komunikacja wewnętrzna – opracowanie komunikatu do pracowników po zaistniałej sytuacji.
Webinar inspiracyjny: Mobbing, dyskryminacja, molestowanie i inne niewłaściwe zachowania.
Ewentualne warsztaty dla kadry menedżerskiej i pracowników.
Celem dokonania wyceny zapraszamy do kontaktu:
Martyna Potyńska
Key Account Manager
Tel.: +48 22 543 17 91