Koszty opinii prawnych i doradztwa a koszt wytworzenia środka trwałego
Dokonując odpisów amortyzacyjnych kluczowe jest prawidłowe ustalenia wartości początkowej wytworzonego środka trwałego. Zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o CIT (analogicznie art. 22g ust. 4 ustawy o PIT) za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie może wiązać się z poniesieniem szeregu wydatków związanych m.in. z kosztami opinii prawnych oraz kosztów doradztwa np. w zakresie uzyskania pomocy unijnej. Należy jednak podkreślić, że przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie z wartości początkowej wyraźnie wyłączono koszty ogólne zarządu. Mając powyższe na uwadze kluczowa jest ocena charakteru i związku ponoszonych wydatków z realizowaną inwestycją oraz odpowiednie zakwalifikowanie ich do kosztów pośrednich podatnika lub do kosztów wytworzenia. Wydatki związane z całokształtem działalności podatników, nawet jeżeli mają pośredni wpływ na przychody nie mają jednak wpływu na koszt wytworzenia.
Do kosztów wytworzenia nie zalicza się więc kosztów, które nie mają bezpośredniego związku z realizowaną inwestycją. Dokonując kwalifikacji wydatków do kosztów podatkowych należy uwzględnić wnioski wynikające z wyroku z dnia 21 lutego 2007 r. (sygn. akt II FSK 330/06). W wyroku tym Naczelny Sąd Administracyjny dokonał podziału kosztów podatkowych na:
- wydatki na doradztwo ogólne mające charakter kosztów pośrednich i - co do zasady - mogących być zaliczane do kosztów podatkowych w momencie poniesienia.
- wydatki na usługi doradcze odnoszące się do konkretnych projektów inwestycyjnych powinny być zaliczane do kosztów podatkowych dopiero wtedy, kiedy powstaje przychód związany z tymi inwestycjami.
Joanna Litwińska, ekspert podatkowy
Polecamy szkolenia z tematyki środków trwałych
TYTUŁ I MIEJSCE SZKOLENIA | TERMIN I CENA |
AKADEMIA ŚRODKÓW TRWAŁYCH. Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - ujmowanie, zasady wyceny, naliczanie amortyzacji i likwidacja – aspekt rachunkowy i podatkowy (CIT). Ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w strukturze logicznej JPK_ST_KR Stacjonarne   ![]() | ![]() ![]() |
Letnia szkoła - Nowe obowiązkowe struktury JPK_KR_PD i JPK_ST_KR – ewidencja ksiąg rachunkowych oraz środków trwałych. Przypisywanie znaczników kont zgodnie ze wzorem sprawozdania finansowego. Stacjonarne   ![]() | ![]() 2690.00 + VAT ![]() |
Newsletter BDO
Aktualności
- Ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
- Uproszczenia dla firm w zakresie wdrożenia KSeF
- Przedsiębiorcy mogą rozliczać się kasowo
- Ulgi podatkowe na inwestycje w ESG
- Kilka zmian w podatku CIT i VAT
- Kasa fiskalna przy najmie lokali
- Odbiór nadgodzin
- Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej
- ZUS od zlecenia zawartego z pracownikiem innej firmy
- Trzeba założyć skrzynkę do e-doręczeń