Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR
Raportowanie schematów podatkowych przez doradców podatkowych niezgodne z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. K13/20 uznał, że przepisy Ordynacji podatkowej o schematach podatkowych w zakresie w jakim tworzą wobec doradców podatkowych objętych tajemnicą zawodową obowiązek przekazywania informacji o schemacie podatkowym oraz nie określają dostatecznie przesłanek trybu wyłączenia lub zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej są niezgodne z Konstytucją. Wyrok wydano wskutek wniosku złożonego przez Krajową Radę Doradców Podatkowych o zbadanie zgodności ww. przepisów ustawy Ordynacji podatkowej z Konstytucją RP.
Środowisko doradców podatkowych wskazało, że przepisy, które w 2019 r. wprowadziły obowiązek raportowania schematów podatkowych, są w praktyce wadliwe i skutkują naruszaniem tajemnicy doradcy podatkowego.
Ochrona tajemnicy zawodowej jest fundamentem zaufania publicznego i przepisy wprowadzające obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych z mocą wsteczną narusza zasadę lex retro non agit.
Zgodnie z argumentami Krajowej Rady Doradców Podatkowych tajemnica zawodowa funkcjonuje w interesie publicznym jako element prawidłowego wykonywania zawodu zaufania publicznego, a nie w interesie klienta, który nie przez zwolnienie doradcy z tajemnicy zawodowej lecz realizując konstytucyjne prawo do obrony i składania wyjaśnień może ujawnić poufne informacje powierzone doradcy podatkowemu.
Wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku informowania o schematach podatkowych nie miało na celu ograniczenia zjawiska wprowadzania do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł ani przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu służących ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce. Celem wprowadzenia tego obowiązku jest gromadzenie przez organy podatkowe wiedzy dotyczącej działań podatników, którzy osiągają korzyści podatkowe w celu możliwości szybkiego reagowania oraz nowelizacji przepisów.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych wskazała, że kwestionowane przepisy naruszają zasady funkcjonowania zawodu zaufania publicznego, jakim jest profesja doradcy podatkowego. Okoliczności i przyczyny zwolnienia z tajemnicy doradcy podatkowego nie mogą stanowić zagrożenia dla istotnego interesu publicznego, jakim jest bezpieczne i obiektywne wykonywanie tego zawodu zaufania publicznego.
Trybunał Konstytucyjny zgodził się argumentami Krajowej Rady Doradców podatkowych i uznał przepisy Ordynacji podatkowej w ww. zakresie za niezgodne z Konstytucją.
Lidia Rubińska Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- ZUS od zlecenia zawartego z pracownikiem innej firmy
- Trzeba założyć skrzynkę do e-doręczeń
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami