Powered by Smartsupp
Skip to main content

Przekształcenie to nie rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wskutek przekształcenia firmy podatnik kontynuuje działalność gospodarczą w innej formie.

Na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Podmiot powstały m.in. z przekształcenia innej osoby prawnej lub przedsiębiorcy jednoosobowego nie może być uznany za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą. Wynika to m.in. z art. 93a § 1 i § 4 ustawy ordynacja podatkowa. Osoba prawna lub spółka komandytowo-akcyjna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej, przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. 

Podobnie jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych.

W konsekwencji podmiot utworzony wskutek przekształcenia wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki podatkowe podmiotu przekształcanego, zatem dochodzi do tzw. następstwa prawnego. Wobec tego nie można uznać, że podatnik powstały po przekształceniu rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej. Z instytucji przekształcenia wynika, że zamiarem przedsiębiorcy jest kontynuacja prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej w ramach innej formy organizacyjno-prawnej, a nie jej rozpoczęcie.

Podobnie w rozumieniu art.16h ust.3 ustawy o CIT przedsiębiorca utworzony w wyniku przekształcenia ma prawo kontynuowania stosowania metody amortyzacji przyjętej przez podmiot przekształcany. Zatem podmiot utworzony w wyniku przekształcenia ma prawo do kontynuacji metody amortyzacji przyjętej przez podmiot przekształcany i uwzględnienia dotychczasowej wartości odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. 

Zatem przepisy podatkowe wskazują, że podmiot zawiązany wskutek przekształcenia nie jest podmiotem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej lecz wchodzi w prawa i obowiązki swojego poprzednika i w dalszym ciągu kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Lidia Rubińska, Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

 

 

zapisz się na szkolenie

wyszukiwanie po:

Newsletter BDO

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje o najnowszych artykułach, aktualnościach i szkoleniach?