Bilet otrzymany z barteru trzeba oskładkować
Barter to wymiana towarów lub usług między dwoma lub większą liczbą podmiotów.
Wartość świadczeń dla pracowników otrzymywanych na podstawie umowy barterowej z kontrahentem pracodawcy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników.
Jeżeli pracodawca otrzymuje bilety na koncert w zamian za umieszczenie plakatów w swojej firmie na podstawie umowy barterowej z kontrahentem i bilety są przekazywane pracownikom, to wartość tych biletów stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy.
Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie definiuje pojęcia przychodu, lecz każdorazowo odsyła do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uzależnia włączenie danego świadczenia do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników od zakwalifikowania go przez organy skarbowe jako przychód ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są pracownikami. W rozumieniu at. 11 ust. 1 oraz 12 ust. 1 ww. ustawy ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe dla tych osób jest obowiązkowe. Natomiast z art. 13 pkt 1 ww. ustawy wynika, że obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego podlegają pracownicy, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku.
Stosownie do treści art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Katalog przychodów niestanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został zawarty w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Ustawodawca nie wymienił w tym rozporządzeniu przychodów uzyskiwanych z tytułu nieodpłatnego otrzymywania przez pracowników biletów na koncerty. Dlatego wartość biletów na koncerty otrzymywanych przez pracowników, pochodzących z umowy barterowej będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla tych pracowników.
Pismo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 31 maja 2024 r., nr DI/200000/43/464/2024 potwierdza, że „wartość otrzymywanych przez pracowników przedsiębiorcy biletów na koncerty na podstawie umowy barterowej z kontrahentem przedsiębiorcy należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracowników, a tym samym przedsiębiorca będzie zobowiązany od wartości biletów do odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne”.
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa