Amortyzacja łodzi sezonowej
Środka trwałego używanego wyłącznie sezonowo nie można amortyzować przez cały rok.
Organy podatkowe potwierdzają, że prowadząc firmę przez część roku, w której używano łodzi motorowej można ją amortyzować wyłącznie w okresach jej faktycznego wykorzystywania.
Wobec tego przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wykorzystywanej sezonowo łodzi motorowej stanowiącej środek trwały tylko przez część roku kiedy z niej korzysta.
W ocenie organu środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które w związku ze specyfiką działalności podatnika są wykorzystywane przez podatnika tylko w określonym okresie roku. Poza sezonem te składniki majątku nie są wykorzystywane do prowadzonej działalności, jednak nie można uznać, że są zbędne lub nieprzydatne.
Według art. 22h ust. 4 ww. ustawy podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, z uwzględnieniem art. 22i. Suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji (wykazu) do końca tego roku podatkowego.
Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie ich wykorzystywania, w tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.
Z przepisów wynika, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych używanych sezonowo, dokonywane są tylko w okresie ich wykorzystywania. Wówczas wysokość odpisu miesięcznego można ustalić przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie lub przez 12 miesięcy w roku. Zatem odpisy amortyzacyjne z tytułu środków trwałych mogą w poszczególnych miesiącach sezonu być ustalone w wysokości wyższej lub niższej.
W interpretacji indywidualnej z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.445.2024.4.MG
Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej wskazał, że „dla środków trwałych wykorzystywanych sezonowo można ustalić wysokość odpisów amortyzacyjnych w wysokości wyższej lub niższej, a więc przez dokonanie tych odpisów w okresie ich wykorzystywania, a wysokość miesięcznego odpisu ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie lub przez dokonanie tych odpisów w okresie ich wykorzystania, a wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez 12 miesięcy.”
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej
- Ochrona sygnalistów już obowiązuje
- Podatek od budowli wchodzącej w skład przedsiębiorstwa
- Pojęcie zagranicznej jednostki kontrolowanej
- Tajemnica zawodowa i raportowanie MDR