VAT w procedurze SME
SME umożliwi podatnikom korzystanie ze zwolnienia podatkowego we wszystkich krajach UE.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług pozwoli małym i średnim przedsiębiorcom na korzystanie ze zwolnienia z VAT w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Z dniem 1 stycznia 2025 r. na terenie całej Unii Europejskiej będą obowiązywały przepisy ułatwiające małym oraz średnim przedsiębiorcom rozliczanie podatku VAT.
Nowe regulacje wprowadzają tzw. procedurę Small Medium-sized Enterprise, która daje możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku VAT nie tylko w kraju, w którym przedsiębiorca ma siedzibę ale także w innych państwach członkowskich UE.
W celu skorzystania z tej procedury przedsiębiorca musi spełniać kilka warunków. Pierwszym warunkiem jest limit obrotów. Oznacza to, że nie może on przekroczyć rocznego obrotu na poziomie 100 tys. EUR na terenie całej Unii Europejskiej w bieżącym i poprzednim roku podatkowym.
Powyższy limit obrotu trzeba zachować w każdym państwie członkowskim, w którym przedsiębiorca zamierza korzystać ze zwolnienia z VAT i jego obrót musi być niższy niż lokalny limit obowiązujący w danym kraju. Obrót obejmuje wszystkie dostawy towarów i świadczenie usług na obszarze UE, niezależnie od kraju członkowskiego. Wartość obrotu przeliczana jest na euro według kursu ogłaszanego przez Europejski Bank Centralny na początku roku.
Jeśli firma przekroczy którykolwiek z tych limitów, traci prawo do zwolnienia z podatku VAT w danym kraju.
Dodatkowym warunkiem jest uzyskanie numeru identyfikacyjnego EX, który pozwoli skorzystać z procedury zwolnienia z innych państwach członkowskich.
Numer EX jest konieczny, jeśli firma chce korzystać z procedury SME. Aby go otrzymać, trzeba złożyć w Polsce specjalne powiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego. W dokumencie trzeba podać m.in. dane firmy, kraje, w których chce się korzystać ze zwolnienia, oraz wysokość obrotu w UE.
Czas oczekiwania na numer wynosi około 35 dni roboczych, ale w przypadku dodatkowych kontroli procedura może się wydłużyć.
Wszystkie wnioski i zawiadomienia dotyczące zamiaru skorzystania ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME, polscy przedsiębiorcy będą składać za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.
Lidia Rubińska, Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
Newsletter BDO
Aktualności
- Trzeba założyć skrzynkę do e-doręczeń
- Delegacja to nie to samo co oddelegowanie
- Kasowy PIT podpisany przez Prezydenta
- VAT w procedurze SME
- Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę
- Klika słów o urlopie na żądanie
- Cyfryzacja dokumentów księgowych
- Nowa definicja budynku i budowli
- Limit płatności gotówkowych z wątpliwościami
- Amortyzacja łodzi sezonowej